VKLAD a VÝBER v elektronicej registračnej pokladnici

Spolu s fiškálnym zákonom prišla aj povinnosť evidovať vklad do elektronickej registračéj pokladnice. Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, musí ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať, pričom vyhotoví doklad s označením "VKLAD".

Tento doklad je povinný uchovať počas dňa, v ktorom bol vytvorený. Pokuta za porušenie tohto zákona je v rozsahu 100 ‑ 3 300 €. Toľko k citácii zákona 289/2008 § 3 ods.3 a nadviazaných paragrafov. Čo to však znamená v praxi?

Ako tento paragraf dodržiavať?

V prvom rade musíte mať vyhradenú hotovosť pre pokladnicu. Je len na vás, či túto hotovosť budete mať v peňažnej zásuvke, pokladničke, škatuľke alebo samostatnej peňaženke. Nemiešajte si súkromnú hotovosť s peniazmi určenými pre pokladnicu. Počas kontroly nijako neobhájite, že tých 200 €, čo máte navyše, je určených na narodeninový darček manželke.

Ak máte na začiatku predaja nejakú hotovosť na vydávanie, zaevidujte ju do pokladnice. Takisto ste povinní zaevidovať VKLAD, ak si počas dňa dopĺňate drobné. Ak žiadne peniaze nemáte, nemusíte tlačiť žiaden doklad.

Dennou uzávierkou sa stav pokladnice nuluje. Ak vyberáte peniaze z pokladnice len raz za týždeň, nezabudnite, že druhý deň je vkladom aj včerajšia tržba. Jednoducho ako vklad musíte zaevidovať toľko peňazí, koľko reálne máte. Výška vkladu nie je obmedzená.

Môžete mať maximálne o 20 € viac, než je evidovaná tržba v pokladnici spolu s vkladom. Za manko v pokladnici pokutu nemôžete dostať.

Podľa zákona nie ste povinní robiť v elektronickej registračnej pokladnici VÝBER hotovosti. Takýto pojem ani zákon nepozná.

No a na záver ‑ pokladnica, v súvislosti s vkladom nemá nič spoločné s účtovnou pokladňou, ktorá sa eviduje v účtovníctve.

VKLAD a VÝBER v elektronicej registračnej pokladnici
Vytvorené8. 10. 2016
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies